„Görögország kaphat még pénzt Európától.
Ez azt jelenti, hogy nem kell saját pénzre cserélnie az eurót a görögöknek. A segítség árát azonban nagyon megkérték, és ebben egy Németország vezette északi – keleti szövetség járt élen. A német mellett a holland, a finn, a szlovák, a lett, az észt, a litván, az osztrák és a szlovén kormány képviselték a kemény álláspontot. A francia, a spanyol és az olasz kormány kevesebbel is beérte volna. A beszámolók szerint az ír, a máltai és a portugál vezetők ingadoztak.
A görög kormány még annál is szigorúbb feltételeket volt kénytelen elfogadni, mint amit két hete visszadobott, és ami ellen népszavazást írtak ki.
Alexisz Ciprász görög miniszterelnököt elképesztő nyomás alá vették vasárnapról hétfőre virradó éjjel az európai vezetők. A rossz rendőr szerepét Angela Merkel német kancellár vitte, a jó rendőrét Francois Hollande francia elnök, de mindezt úgy, hogy még a francia követelések is durvábbak voltak, mint ami ellen a görögök nemmel szavaztak múlt vasárnap.
Ciprász reggelre kapitulált. Otthon nagyon nehéz helyzetbe kerülhet, könnyen lehet, hogy elveszti a többségét a parlamentben. Vagy arra kényszerül, hogy eddigi fő ellenfeleivel, a mérsékelt pártokkal nagykoalícióban folytassa, vagy előre hozott választásokra kényszerülhet. Az első görögországi nyilatkozatok szerint kicsi az esélye, hogy a mostani, Sziriza vezette radikális koalíció megmaradhat.
A hosszú hetek óta tartó görög válság győztesének most egyértelműen a német kormány látszik. Még akkor is, ha a legfrissebb megállapodás nem igazi megállapodás: nem arról egyeztek meg a felek, hogy Görögország pénzt kap, hanem arról, hogy milyen feltételekkel kaphat nagyon gyorsan pénzt.”